SOCZYSTEGO CZWARTKOWANIA NA TŁUSTO #posmakujemocji
a oto ciekawostki:
Tłusty czwartek obecnie świętujemy, zajadając się pączkami, faworkami i innymi słodkościami
Historia tego święta sięga starożytnego Rzymu, kiedy to obchodzono odejście zimy i nadejście wiosny
Zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek pojawił się w Polsce już w XVI/XVII w., ale początkowo spożywano je w zupełnie innym wydaniu
W Małopolsce niegdyś świętowano combrowy czwartek, z czym związana jest krakowska legenda
W Polsce tradycyjnie najpopularniejszym przysmakiem w tłusty czwartek jest oczywiście pączek. Z marmoladą, bitą śmietaną, lukrem, czekoladą — dowolność jest ogromna. Popularnością w tym dniu cieszą się także faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami.
Tradycja zajadania się słodkościami w tłusty czwartek trwa od wielu lat, a wskazuje na to, chociażby staropolskie przysłowie:
“Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.
Okazuje się jednak, że dawniej na polskich stołach również pojawiały się pączki, jednak w zupełnie innym wydaniu niż dzisiaj. Wówczas nadziewano je słoniną, boczkiem i mięsem, a przekąskę obficie zapijano wódką.
Historia tłustego czwartku zapoczątkowana w Rzymie!
Geneza tłustego czwartku sięga starożytności, kiedy to świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Pączki były znane w starożytnym Rzymie i spożywano je podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego. Jednak początkowo nie były one przygotowywane na słodko.
A w Polsce….
W Polsce zwyczaj jedzenia pączków, zwanych wówczas pampuchami, zadomowił się na stałe w XVII w., głównie w miastach i dworach. Na wsiach tłusty czwartek zaczęto obchodzić pod koniec XIX w. Przyjęło się, że jeśli ktoś w tłusty czwartek w ogóle nie zje pączka, nie będzie się mu wiodło.
W Polsce tłusty czwartek obchodzimy w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i znany jest również zapustami czy mięsopustem. Święto jest ruchome, a jego data zależy od daty Wielkanocy.
* Specyficzny tłusty czwartek w Małopolsce *
Dawniej w Małopolsce tłusty czwartek nazywano combrowym czwartkiem. Legenda głosi, że nazwa ta wywodzi się od nazwiska żyjącego w XVII w. burmistrza Krakowa o nazwisku Comber. Prawdopodobnie była to fikcyjna postać człowieka złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Okrutny burmistrz miał umrzeć w tłusty czwartek. Właśnie z tego powodu w każdą rocznicę śmierci, przekupki na targu urządzały tańce i huczne zabawy. Podczas świętowania na rynku kobiety zaczepiały przechodzących mężczyzn, których zmuszały do tańca lub do oddawania wierzchniej odzieży w zamian za krzywdy, jakie wyrządził Comber.
SMACZNEGO!
źródło: https://podroze.onet.pl/